Polietilen Borular

Polietilen (Hdpe) Boru ve Ek Parçaları

Polietilen boru ve ek parçaları, günümüz teknolojisinde artık su taşımacılığı için önemli bir yer edinmiştir. İçme suyu hatları, deniz suyu arıtma tesisleri, biyolojik arıtma tesisleri, yüzme havuzu boruları, deniz deşarj hatları, cazibeli akış suyu hatları, gaz santralleri, bahçe sulama hatları, basınçlı hava hatlar, soğutma-ısıtma hatları, ön izolasyonlu borular için kılıflama ,kanalizasyon hatları gibi bir çok alanda kullanılmaya başlanmıştır.

 
    


Hem malzeme maliyeti, hemde montajdaki  işçilik tasarrufu ile artık dünya genelinde sıkça kullanılan bir hammadde ve nakliye aracı olarak kullanılmaktadır. DN20-DN2200 mm çaplar arasında imal edilen polietilen borular, PN4-PN32 bar arasında basınç sınıflarına sahiptir.Hammaddenin özelliğinden dolayı yüksek dayanıma sahiptir. Kaynağı ve montajı çok kolaydır. Kendi dalında, diğer hammadde türlerine göre yüksek kalitesi ve uzun ömür dayanımından dolayı ne fazla tercih edilen ürün haline gelmiştir. Son zamanlarda polietilen hammaddeli ürünlerin kullanım alanları ileri seviyelere ulaşmıştır.

Aşınma Dayanımı: Son derece yüksek molekül ağırlığı ile düşük sürtünme katsayısı mükemmel aşınma dayanımı sağlayarak kazınma ve  aşınmayı engeller.

Darbe Dayanımı: HDPE  en yüksek darbe dayanımı olan hazır termoplastiklerdendir ve mükemmel makine yeteneği ve yağlama karakteristikleri gösterir.Bu özelliklerini düşük sıcaklıklarda bile sürdürür.

Kimyasal Dayanım: HDPE birçok kimyasal ürün ve çözücülere karşı çok iyi kimyasal direnç gösterir.Bazı hidrokarbonlar da orta sıcaklıklarda hafif yüzey kabarmasına neden olur.HDPE’ nin kimyasal yıkımı fuming asit ya da fuming sülfirik asit gibi güçlü oksitleme davranışı altında meydana gelir.

Su Dayanımı: Nem ve suyun HDPE üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.HDPE tatlı ve tuzlu su daldırma uygulamalarında kullanılır.